Кандидат в директори НАБУ шоkував громадськість відповіддю на питання:Та я вам клянуся, мені їх мама купила!”: звідки у нього взялося 58 земельних ділянок

До кандидата на посаду директора НАБУ Михайла Буртового виникли численні запитання стосовно його майна та майна родичів.

Як раніше писала «Судово-юридична газета», 20 лютого 2023 року розпочалися співбесіди щодо доброчесності з кандидатами на посаду директора Національного антикорупційного бюро (НАБУ). Комісія з відбору почала співбесіди з начальника Департаменту протидії злочинам, вчинених в умовах збройного конфлікту Офісу Генерального прокурора Юрія Бєлоусова (детальніше про запитання, які до нього виникли – за посиланням)

Другим співбесіду проходив детектив (як повідомив сам кандидат, вже старший детектив) Четвертого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів НАБУ Михайло Буртовий.

Він працює на цій посаді з липня 2019 року, а до цього був заступником начальника відділу поліції №2 Шевченківського управління поліції ГУНП у Києві.

Перше питання, яке озвучив голова Комісії з відбору директора НАБУ Микола Кучерявенко, стосувалося правових підстав набуття права власності на майно кандидатом та його матір’ю. Як виявили члени Комісії, родина кандидата набувала значну кількість майна, і деякі об’єкти набувалися у співоплаті з бюджетом.

«Відповідно до декларації за 2022 рік, Ви маєте частку у праві власності на квартиру у Києві вартістю 493 тисячі. Друга частка у праві власності належить матері», – зазначили члени Комісії.

Михайло Буртовий розповів, що це майно набув у 2012 в рамках Державної програми доступу до житла, яка діяла у 2010-2017 роки: «Було укладено договір із забудовником. Вартість даного майна 493 тисячі грн. Програма передбачала сплату 30% з бюджету і 70% від сторони, яка придбає майно».

«367 тисяч грн ми разом з матір’ю сплатили, тобто, по 185 тисяч грн. Кошти були отримані мною в результаті накопичень із зарплати під час служби у Національній поліції. Мати з батьком мали і доходи з домашнього господарства, оскільки вони проживають у сільській місцевості та мають доходи з продажу продукції», – зазначив кандидат.

«У 2012 Ви сплатили 185 тисяч грн. А зарплата у Вас була тоді 4-5 тисяч грн на місяць. А звідки взялися заощадження?» – запитав Микола Кучерявенко.

Кандидат відповів, що усі довідки стосовно заощаджень він надав Комісії. І дружина у нього працювала у банківській сфері.

Зазначимо, що кандидат у листопаді 2009 року був призначений на посаду старшого оперуповноваженого сектора карного розшуку Шевченківського РУ ГУМВС у Києві, а у грудні 2012 його призначили начальником сектору розкриття злочинів проти особи відділу карного розшуку.

Також були запитання стосовно набуття дружиною квартири у 2014 році. Кандидат відповів, що вартість договору на купівлю майнових прав був 349 тисяч грн. Дружина накопичила з зарплати. І у неї була квартира від першого шлюбу, яку вона продала і частину коштів використала на купівлю нової квартири.

У Комісії виникли питання щодо набуття ще одного об’єкту нерухомості. Як пояснив кандидат, він у 2015 році брав участь в АТО. В 2016 році отримав статус учасника бойових дій.

В 2019 році за державною програмою Київської міської ради Михайло Буртовий отримав житло. «Суть програми полягала у тому, що 50% вартості житла сплачував бюджет місця і 50% сплачував покупець, тобто, я. Департамент будівництва відповів, що я можу отримати житло – був підписаний тристоронній договір між мною, Департаментом КМР та забудовником.

В 2020 році мною було перераховано на рахунок забудовника 469 тисяч грн. Іншу частину перерахував Департамент. Даний будинок ще знаходиться на першому етапі будівництва, він не зданий в експлуатацію.

Щодо того, чи були задекларовані відповідні фінансові зобов’язання. Оскільки це не передбачено (не передбачено відповідні фінансові зобов’язання за цим договором) – а передбачено пряму виплату протягом 10 днів, що мною і було зроблено», розповів кандидат.

Він додав, що отримував у Нацполіції до 20 тисяч грн на місяць. А у НАБУ – 100-120 тисяч грн на місяць. «Тому кошти у мене були виключно з зарплати», – сказав Буртовий.

Також виникли запитання стосовно набуття дружиною земельної ділянки в Уманському районі.

«Йдеться про придбання земельної ділянки на безоплатній основі. За Земельним кодексом особи можуть отримати ділянки для фермерського господарства, особистого селянського тощо. Ваша дружина, яка є банківським працівником, бачить себе фермером?

Це земельна ділянка 5,36 гектарів. Безоплатно відповідно до Земельного кодексу особа може отримати 2 гектара. Чому майже вдвічі перевищено норматив?» – запитав Микола Кучерявенко.

Кандидат відповів, що площа ділиться на членів сім’ї, тому було отримано не 2 га, а 5,35 га.

«Відповідно до майнової декларації за 2022 рік Ви задекларували готівкові кошти в іноземній валюті на суму 73 800 доларів США, а Ваша дружина – 50 700 доларів США. Це власні кошти? Яким чином вони формувалися?» – додав Кучерявенко.

«Згідно довідки за весь період моєї роботи та дружини, це близько 20 років, відповідно до інформації податкових органів було заощаджено 4,8 млн грн, а у дружини 3 млн грн. Загально це близько 8 млн грн. Ці суми були заощаджені щорічно від заробітних плат і переведені відповідно до курсу долара на поточний момент.

За минулий рік роботи у НАБУ мною було зароблено більше 1 млн 300 тисяч грн. І ці суми непоодинокі у детективів», – сказав Михайло Буртовий.

Член Комісії Повілас Малакаускас також запитав про заощадження.

«Як вдалося заощадити такий відсоток доходів? Чи не могли б Ви поділитися досвідом і пояснити, як вдалося заощадити такі великі суми? Які середні витрати вашої родини на місяць на їжу, побутові послуги тощо?» – запитав Малакаускас.

Кандидат зауважив, що народився у сільській місцевості і виріс у багатодітній родині. Тому вони використовують все заощадливо.

«На місяць зараз 40-50 тисяч грн витрачаємо. Менше 50% від отриманого доходу. Продукти харчування отримуємо від батьків», – розповів кандидат.

Також член Комісії Драго Кос задав питання стосовно судових справ за борги з родини. Кандидат пояснив, що це були борги за комунальні послуги.

У Драго Коса виникло питання, як вийшло так, що він з дружиною мешкав у гуртожитку, а квартира не використовувалася.

Далі Повілас Малакаускас зауважив, що за інформацією Комісії з 2017 по 2021 мати кандидата набула понад 60 сільськогосподарських ділянок: «Мені здається, що вартість нерухомого та рухомого майна, набутого вашою матір’ю значно перевищує її доходи?»

«Відповідно до відомостей, які були надані Податковою інспекцією, з 1998 по 2020 рік дохід вашої матері склав 513 874 грн. Ті ж відомості підтверджені довідкою НАБУ.

Тоді виникає питання. З 2017 по 2021 – 58 земельних ділянок на суму більше 2 млн грн», – додав до питання інформацію Микола Кучерявенко.

Михайло Буртовий пояснив, що «у даних підрахунках взято лише офіційний дохід» матері.

«Податкова враховує всі доходи, по яких сплачуються податки. Тобто, було отримано частку коштів «вчорну»? Які податки сплатила ваша мати? З інформації податкової – ніяких», – зазначив Микола Кучерявенко.

«Моя мати є головою фермерського господарства, є дохід від фермерського господарства», – відповів Буртовий. Які податки вона сплатила, кандидат не зазначив, але сказав, що мати надала звітність про доходи, і «ця сума складає 2 млн грн».

Також до кандидата виникли інші питання стосовно набуття його родичами автомобілів, будинку тощо.

Автор: Наталя Мамченко

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *